Jurij Bojcheniuk

Tłumacz przysięgły języka ukraińskiego

Co przywieźć na pamiątkę, by przypominało nam o Ukrainie?

1
Ciuchy z ciągle żywym etnicznym wzornictwem

W Polsce wzornictwo ludowe w ubiorach jest ciągle żywe, jednak są to nieliczne obszary, jak np. Podhale. Na Ukrainie odzież z motywami ludowymi jest ciągle żywa. Przykładem jest wyszywanka, którą mogą nosić wszyscy niezależnie od płci, czy wieku. Takie ubrania można dostać w sklepach i na targach. Dla złapania "zajawki" odwiedzcie jeden ze sklepów internetowych i zobaczcie sami.

2
Sosy i pasty do jedzenia

W sklepach można natrafić na ukraińską Ikrę - robioną między innymi z kabaczków. Bardzo często na półkach stoi pyszna adżika, pochodząca z pobliskiej Gruzji. Majonezy i keczup również smakują inaczej i być może, taka odmiana przypadnie wam do gustu.

3
Wyroby winiarskie

Niestety, ukraińskie wina jak do tej pory bardzo mało popularne, często bardzo smaczne, niczym nie ustępujące np. tym mołdawskimUkrainie, można wyróżnić: Masandrę, czy Koblevo.

4
Wysokoprocentowy alkohol

Upodobania Ukraińców, Polaków, czy Rosjan uogólniając nie różnią się zbytnio w tym temacie. A jako że wszystkie nasze narody "lubią wypić", to umiemy też wyprodukować bardzo dobry alkohol tego typu. Na Ukrainie możemy polecić Hortycę, Kozacką Radę Klasyczną, czy znanego nawet w Polsce Nemiroffa. Z oryginalnych smaków możemy polecić Gorilkę. Najczęsciej to wódka z dodatkiej ostrej papryki w środku, często można ją dostać w fantazyjnych, oryginalnych butelkach.

5
Słodycze - na pewno tej jednej firmy

Nasi wschodni sąsiedzi, również lubią "słodycz w gębie", dlatego też słodyczy jest bez liku, zarówno u nas, jak i u nich. W całym tym rozmachu łatwo się zgubić i można wybrać coś niskiej jakości. My polecamy całym sercem firmę Roshen. Za każdym razem, ich wyroby smakują wyśmienicie.

6
Kawior

U nas raczej rzadko spotykany. W Rosji, czy na Ukrainie jadany bardzo często. Do tego bardzo zdrowy i doceniany przez dietetyków. Idealny pomysł na zdrowy i oryginalny pomysł na prezent zza wschodniej granicy dla kogoś bliskiego w czasach wszechobecnego zdrowego żywienia.

Ukraiński i rosyjski kawior, który warto spróbować
Ukraińskie pisanki, pamiątka warta przywiezienia z Ukrainy.
7
Naturalne kosmetyki

Będąc na Ukrainie warto wejść.. po prostu do apteki i przejrzeć ofertę naturalnych kosmetyków do pielęgnacji. Wysoka jakość i niskie ceny często idą tam jeszcze ze sobą w parze.

8
Pisanki

Może się wydawać, że w Polsce jest ich pod dostatkiem. Z naszego doświadczenia wynika że można je spotkać bardzo rzadko, a jeszcze rzadziej można kupić - takie wysokiej jakości, nie "hipermartketowe", masowej produkcji. Na Ukrainie można spotkać naprawdę pięknie zdobione, misterne pisanki.

9
Paczkowane suszone owoce morza i ryby

Na miejscu najlepiej próbować świeżych, jednak dla amatorów słonych przekąsek Ukraińcy produkują także paczkowane produkty. Suszone ryby najlepiej szukać pod nazwą "stavridki". Plusem jest to, że produkt może się pognieść, nie jest drogi i możemy go kupić większej ilości osób - jako pamiątkę z ukraińskiego wybrzeża.

10
Petrykiwka

To nic innego jak nazwa etnicznego wzoru, wykorzysytwanego międzyinnymi do malowania zastawy kuchennej, jak również przewijająca się w obrazach, regionalnych malarzy. Zdarza się, że można kupić rękodzieło, wykonywane na miejscu z tego typu wzorami. Taka pamiątka będzie szczególnie cenna.

11
Kozynak

Ukształtowanie geograficzne terenu sprzyja uprawom i plonom. Dlatego też na Ukrainie można spotkać wiele produktów wykonanych głównie np. z Słonecznika. Taki jest Kozynak. Sprzedawany najczęściej pod postacią wafelka z ziaren słonecznika, oblepionego miodem.

12
Ukraińska słonecznikowa chałwa

Dla amatorów tego specyficznego łakocia mamy dobrą wiadomość. Na Ukrainie można spróbować chałwy zrobionej z słonecznika. To ciekawa odmiana, której nie może ominąć żaden zawodowy pożeracz chałwy.

Przyczytaj więcej o Ukrainie klikając tutaj.