Jurij Bojcheniuk

Tłumacz przysięgły języka ukraińskiego

Interesujące informacje o Ukrainie

1
Największy europejski kraj

603 628 kilometrów kwadratowych to powierzchnia największego Państwa całkowicie znajdującego się na kontynencie europejskim a jest nim właśnie Ukraina.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukraina

2
Ukraina liczy więcej mieszkańców niż Polska

Jak również większość europejskich krajów. Więcej mieszkańców posiadają tylko Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania. Jeżeli liczyć Turcję i Rosję do państw Europejskich to także one mogą poszczycić się większą liczbą ludności.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Państwa_Europy

3
Wymiary geometryczne

Patrząc na mapę Ukraina osiąga ok. 1280 km długości i 890 km szerokości. A łączna długość granic to ponad 7000 km!

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_Ukrainy

4
Najwyższy szczyt Ukrainy

Ukraińskie góry nie osiągają znacznych wysokości, jednakże Ukrainy mogą się poszczycić szczytami powyżej 2000 metrów. Najwyższym szczytem jest Howerla w paśmie Czarnohory. Szczyt opiewa na 2061 m n.p.m.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_Ukrainy

5
Najniższy punkt Ukrainy

Ukraina nie posiada depresji, dlatego też jak nietrudno się domyślić najniższym punktem jest 0 m n.p.m. i jest to oczywiście Morze Czarne z licznymi kurortami, m.in. Odessą.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_Ukrainy

6
Liczne zamki i pałace

Ukraina podobnie jak Polska może pochwalić się dużą ilością zabytkowych budowli. Niektóre w opłakanym stanie, jednak wiele pięknie odremntowanych może cieszyć oko turysty.

By poznać ofertę ukraińskich zabytków sprzed wieków warto odwiedzić tą stronę:

http://ukrainainkognita.org.ua/category/zamki_kreposti_ukrainy/

Piękne góry Ukrainy, ukraińskie karpaty
Ukraińskie kiszonki i kwaszonki
7
Ukraina kwaszonkami stoi

W polsce uwielbiamy kwaszoną kapustę i ogórki. Przy ukraińskiej kulturze kulinarnej to nic! W domostwach na ukrainie można spotkać kiszone buraki - u nas co raz bardziej popularne, ale również kiszone pomidory, papryka, dynia i wiele innych warzyw.

8
Na Ukrainie znajduje się słynny niegdyś polski zamek

Mowa o Kamieńcu Podolskim i pięknym zamku z którym wiąże się mocno historia polskiego narodu. Dziś, dzięki ukraińskiemu narodowi zamek funkcjonuje bardzo dobrze, odwiedzając go można przenięść się z powrotem do czasów jego świetności.

9
Ukraiński ojciec radzieckiej kosmonautyki

Sergij Pawłowycz Korolow, bo o nim mowa, przez wielu uważany za ojca radzickiej myśli technicznej w zakresie lotów kosmicznych. Był odpowiedzialny za takie projekty, jak wystrzelenie rakiety "Sputnik", czy statku kosmicznego "Wostok".

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Siergiej_Korolow

10
Kijów jest religijną stolicą kraju.

Ukraińcy to naród w głównej mierze prawosławny, a Kijów pozostaje głównym miejscem pielgrzymek Ukraińców. Pielgrzymi podróżując do Kijowa odwiedzają przede wszystkim Sofię kijowską i jej świątynię, najstarszą w Europie wschodniej cerkiew prawosławną.

11
Prawosławie na Ukrainie nie jest homogeniczne.

W Polsce mało kto zdaje sobie sprawę, że obrządek prawosławny nie jest tak jednolity jak np. wiara katolicka w Polsce. Na Ukrainie możemy rozróżnić Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego z ok. 50% udziałem w liczbie wiernych, ale również Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego, czy Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Religia_na_Ukrainie

12
Demografia Ukrainy

Jest zróżnicowana. Zasadniczo można wyznaczyć jeden główny trend - im dalej na wschód Ukrainy tym więcej Rosjan, a mniej Ukraińców. Różnice są naprawdę spore. Przykładowo na zachodzie kraju odsetek Rosjan to często nie więcej niż kilka procent podczas, gdy na wschodzie Ukrainy bywa ich więcej niż 80% w poszczególnych regionach.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukraina#Demografia

Przyczytaj więcej o Ukrainie klikając tutaj.