Jurij Bojcheniuk

Tłumacz przysięgły języka ukraińskiego

Co przywieźć na pamiątkę, by przypominało nam o Ukrainie?

1
Taranka

Świetna rzecz dla smakoszy piwa i wódki. Najlepszej jakości przy wybrzeżu morza Czarnego. Na zachodzi zwany "stockfish'em", u nas po prostu suszona solona ryba, robiona w wyśmienity sposób, zajadana przez wielu Ukraińców w nie jeden zimowy wieczór.

2
Sosy i pasty do jedzenia

W sklepach można natrafić na ukraińską Ikrę - robioną między innymi z kabaczków. Bardzo często na półkach stoi pyszna adżika, pochodząca z pobliskiej Gruzji. Majonezy i keczup również smakują inaczej i być może, taka odmiana przypadnie wam do gustu.

3
Wyroby winiarskie

Niestety, ukraińskie wina jak do tej pory bardzo mało popularne, często bardzo smaczne, niczym nie ustępujące np. tym mołdawskimUkrainie, można wyróżnić: Masandrę, czy Koblevo.

4
Wysokoprocentowy alkohol

Upodobania Ukraińców, Polaków, czy Rosjan uogólniając nie różnią się zbytnio w tym temacie. A jako że wszystkie nasze narody "lubią wypić", to umiemy też wyprodukować bardzo dobry alkohol tego typu. Na Ukrainie możemy polecić Hortycę, Kozacką Radę Klasyczną, czy znanego nawet w Polsce Nemiroffa. Z oryginalnych smaków możemy polecić Gorilkę. Najczęsciej to wódka z dodatkiej ostrej papryki w środku, często można ją dostać w fantazyjnych, oryginalnych butelkach.

5
Słodycze - na pewno tej jednej firmy

Nasi wschodni sąsiedzi, również lubią "słodycz w gębie", dlatego też słodyczy jest bez liku, zarówno u nas, jak i u nich. W całym tym rozmachu łatwo się zgubić i można wybrać coś niskiej jakości. My polecamy całym sercem firmę Roshen. Za każdym razem, ich wyroby smakują wyśmienicie.

6
Kawior

U nas raczej rzadko spotykany. W Rosji, czy na Ukrainie jadany bardzo często. Do tego bardzo zdrowy i doceniany przez dietetyków. Idealny pomysł na zdrowy i oryginalny pomysł na prezent zza wschodniej granicy dla kogoś bliskiego w czasach wszechobecnego zdrowego żywienia.

ukraińskie dania kulinarne
nalewki ukraińskie
7
Dla amatorów puszczania dymka

Jeżeli są wśród nas jeszcze tacy, którzy lubią w milczeniu wyjść na balkon i zapalić jednego z swoich dwudziestu kumpli w paczce, to z ukraińskich papierosów warto wspomnieć o luksusowej marce, z długą historią, bo ponad stuletnią. Są nimi Sobranie. Nie jest to Ukraińska marka, ale na pewno warta spróbowania.

8
Oczywiście nalewki

Najlepiej próbować tych robionych na miejscu w knajpach, czy u lokalnych ludzi. Wybór jest ogromny. Można spotkać nawet nalewkę agrestową, różaną, czy orzechową. Jeżeli nie wiecie gdzie spróbować takich rarystasów to polecamy przejrzeć ofertę restauracji chociażby w Lwowie.

9
Lwowska kawa

Jeżeli już jesteśmy przy Lwowie - kawa, czekolada, ciasto - to najlepsze miejsce by spróbować takich rarytasów. Stary galicyjski klimat powoduje, że kawiarniany klimat panuje tu od bardzo dawna, a lokalni restauratorzy umieją zadowolić słodkie gusta nawet najwybredniejszych klientów

10
Soljanka

Dla osób, które chcą zakosztować kuchni, którą jada się na co dzień w ukraińskich domach, to idealny cel. Jest to zupa, dosyć tłusta o bardzo głębokim smaku. Możemy w niej wyczuć nutkę kwaskowatości, pikanterii, ale przede wszystkim słoności.

11
Dla uzależnionych od pierogów

Osoby które lubują się w wschodniej kuchni, nie mogą, nie wiedzieć, że Ukraina pierogami stoi. Tudzież różnymi odmianami pierogów. Są one podawane w różnej konfiguracji, z reguły w tej tłustej konfiguracji. My polecamy wareniki, często podawane razem z rosołem.

12
Banusz

Jeszcze akcent ukraińsko rumuński. A właściwie danie z repertuaru kuchni huculskiej. Najbardziej powszechna w ukraińskich kapratach. Głównym składnikiem jest mąka kukurydziana, którą gotuje się na śmietania, dodając przeróżne składniki - najczęsciej skwarki, grzyby, bryndzę, czy inny regionalny ser. wszystko podawane w wysokim półmisku. Może być idealnym pomysł na danie typu "gluten free", czyli po prostu bezglutenowego.

Przyczytaj więcej o Ukrainie klikając tutaj.