Jurij Bojcheniuk

Tłumacz przysięgły języka ukraińskiego

Nauka języka ukraińskiego

1
DuoLingo

Zaczniemy z tzw. "grubej rury". DuoLingo to darmowa apka, z reklamami, ale nienarzucającymi się. Oferuje język ukraiński w przekładzie z angielskiego. Osobiście uważam że to idealne połączenie dla naszego mózgu, który ucząc się musi w pełni "włączyć myślenie", by przetwarzać dwa języki jednocześnie. Jednym z plusów jest nieutrwalanie błędów językowych charakterystycznych w tłumaczeniu bezpośrednio na język polski.

Jeżeli chcesz wypróbować apkę, zacznij już dziś: https://pl.duolingo.com/course/uk/en/Learn-Ukrai%C5%84ski-Online

Dodam tylko, że apka jest świetnie skonstruowana jej ewidentnym plusem jest możliwość ćwiczenia wymowy i pisowni. System punktowy mobilizuje, a przypomnienia na telefonie powodują, że pamiętasz by codziennie poświęcić co najmniej 20 minut na naukę, np. podczas dojazdu do pracy, czy na uczelnię.

nauka języka ukraińskiego
2
Studia z możliwością nauki języka ukraińskiego.

Niestety, mimo że Ukraina to sąsiedni kraj, nie ma zbyt wielu uczelni publicznych umożliwiających naukę języka Ukraińskiego. Jeżeli jednak mieszkasz w jednym z większych polskich miast jest duża szansa że znajdziesz taki kierunek. Jest to możliwe np. w Poznaniu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, czy na Uniwersytecie Wrocławskim. Wspaniałą rzeczą na tego typu kierunkach jest klimat, który tam panuje. Wspomniany wcześniej klimat miejsca, spowodowany jest tym, że tego typu języków uczą się ludzie, naprawdę tego chcący. Nauczycielami zaś są osoby z powołaniem, często obcokrajowcy, którzy oprócz teorii języka mogą przekazać Ci wiele wartościowych informacji i wartości.

3
Materiały księgarni EDGARD

Edgard to świetna księgarnia, wypuściła też bardzo dobrą serię do nauki języka ukraińskiego. Z ręką na sercu możemy ją wam polecić. Często takie materiały można kupić za niedużą sumę. Zresztą sprawdzcie sami: https://www.ceneo.pl/27115247

jak nauczyć się ukraińskiego
4
Tak zwane wspomagacze

Z doświadczenia wiemy, że ciężko uczyć się języka w izolacji. Język powinien przydawać się w życiu codziennym. Aby wspomóc swój organizm i zachęcić głowę do nauki języka polecami Ukraińską muzykę z YouTube'a czy Spotify'a, to nie problem przefiltrować. Do tego polecam translator wbudowany w przeglądarkę lub serwisy typu tekstowo.pl, gdzie znajdziecie teksty piosenek i będziecie mogli równolegle śpiewać, wspaniale zapamiętując tłumaczenia wybranych słów i fraz. Możecie zacząć chociażby od Dżamali - zwyciężczyni Eurowizji.

Muzyka to nie wszystko. Jest też telewizja. To świetne miejsce na naukę wymowy. Dodatkowo zyskujecie poszerzanie horyzontów o to co mówi ukraińska telewizja. Możecie również wzbogacić swoją kinotekę, otwierając się na ukraińskie filmy z angielskim tłumaczeniem.

Kończąć, świetnym pomysłem jest rozpoczącie nauki od oglądania filmów z prostą fabułą i słownictwem. Tego typu filmy to najczęściej bajki, do których was zachęcamy. One zmowtywują was do nauki, bo będziecie czuli, nawet po krótkim czasie, że rozumiecie dużo, a nauka języka jest mozliwa!

Przyczytaj więcej o języku ukraińskim i Ukrainie, klikając tutaj.